Diety są skazane na niepowodzenie

Diety są skazane na niepowodzenie

W dzisiejszym świecie, nawet jeśli masz lekką nadwagę, jak ja, prawdopodobnie myślałeś o diecie. Utrata masy ciała stała się niesamowitą branżą samą w sobie, z nowymi i szalonymi dietami wchodzącymi w modę w każdym sezonie.

Ale ja zawsze byłem sceptyczny wobec diety.

Po pierwsze, to znaczy, że muszę zrezygnować z pysznego jedzenia. I… nie, dzięki!

Po drugie, nigdy nie było wystarczająco dużo dowodów na to, że dieta w ogóle nie jest stosowana, ani wokół pojedynczych programów dietetycznych.

Wynika to z jednego rażącego problemu: dieta to tylko tymczasowe rozwiązanie.

Twoje uparte ciało

Jeśli jesteś taki jak ja, to zawsze masz wrażenie, że twoja waga wymyka się spod kontroli, rośnie dziko po tygodniu przerwy od wyjścia na siłownię.

Ale w rzeczywistości, twoje ciało ma bardzo ścisłą kontrolę nad swoją wagą.

W długoterminowych badaniach naukowcy zaobserwowali, że masa ciała utrzymuje się na ustalonym poziomie. Może ona chwilowo wzrosnąć, ale Twoje ciało zawsze przywróci ją do ustalonej wartości.

Więc, co to oznacza, kiedy idziesz na dietę? Cóż, oznacza to, że możesz schudnąć w zależności od jakości swojej diety… ale Twój organizm będzie aktywnie z nią walczył.

Wielka Wojna Dietetyczna

Dwie główne strategie odnośnie odchudzania to te poniższe:

Strategia bitwy 1: Głód

Głód jest kluczowym elementem kontroli wagi ciała, a Twój organizm indukuje go za pomocą jednego głównego hormonu: greliny. Uwolniony z żołądka hormon ten pobudza cię do jedzenia. Więc, kiedy umierasz…(zgadłeś to!)… uwalnia się więcej.

Na początku, to ma sens. Na diecie, możesz jeść mniej niż zwykle i stąd twoje ciało myśli, że nie otrzymuje wystarczającej ilości jedzenia.

Ale badania pokazują, że ghrelina jest podwyższona w twoim organizmie nawet JEDEN ROK po przejściu na dietę! Nie tylko to, ale i hormony, które powodują, że przestajesz jeść, czyniąc je pełnymi (Neuropeptyd Y i Cholecystokinina) są również chronicznie obniżone.

To nie jest tylko bierna reakcja na dietę, ale także postawa bojowa organizmu. To sprawi, że będziesz więcej jadł.

Strategia Bitwy 2: Szczęście

Ale głód jest czymś więcej niż tylko mrowieniem żołądka i bólem brzucha. Głód to też gra umysłowa i emocjonalna.

Dzieje się tak dlatego, że system nagród (również w kontroli pożądania i przyjemności) jest zaangażowany w jedzenie. Na najbardziej podstawowym poziomie, to daje ci motywację do jedzenia – będzie smakować pysznie i będziesz czuł się dobrze. Da ci też powód, abyś nie zgłodniał – sprawi, że będziesz nieszczęśliwy, poirytowany i będziesz miał ochotę na jedzenie.

W gruncie rzeczy jesteś uzależniony (bardziej dosłownie niż myślisz) od jedzenia.

Tak więc, kiedy idziesz na dietę. Stajesz się jak meta-główek bez swojej mety. Nie będziesz w stanie myśleć jasno. Będziesz zestresowany i rozdrażniony. Będziesz miał depresję.

Dodatkowo, oszukiwanie stanie się przyjemniejsze. Jedzenie, na które będziesz patrzył, stanie się bardziej pociągające i często będzie smakowało lepiej podczas diety.

Więc, kto wygra?

Ogólnie rzecz biorąc, dieta jest ekscytującym doświadczeniem, fizycznie i psychicznie. To dlatego wielu z nich nie utrzymuje swojej diety w czasie.

Nawet u tych, którzy utrzymują swoją dietę, ich ciało ostatecznie wygrywa. Połowa wagi utraconej w pierwszych 10 tygodniach diety jest odkładana w ciągu roku. W dłuższej perspektywie większość z nich wraca do swojej pierwotnej wagi, a nawet staje się cięższa.

Głodni nadziei

Ale to nie wszystko jest zgubne i mroczne. Jest mnóstwo ludzi, którzy udowodnili, że cała ta nauka jest zła. Osobiście znam 2 osoby, które znacznie schudły i trzymały to przez lata. Prawda jest taka, że wiele osób korzysta z suplementów diety pomagającym im schudnąć. Przykładem jest oparty na naturalnych składniach Slimerix spalający tkankę tłuszczową szybciej niż to się dzieje w przypadku ujemnego bilansu kalorycznego.

To własnie dostarczanie odpowiednich produktów ziołowych może zapewnić nam długotrwały sukces bez większych obaw, że nasza waga wróci do poprzedniego stanu.

To dlatego, że jest jedna nadrzędna siła w walce o wagę ciała: siła woli.

Dzięki praktyce i silnemu umysłowi można pokonać głód i pragnienie jedzenia. Dieta stopniowo, konsekwentnie i przez długi czas może zmienić ustaloną wartość masy ciała, którą twoje ciało stara się utrzymać. Ćwiczenie również pomaga.

Jakie są więc Twoje doświadczenia z dietą i odchudzaniem? Zachęcamy do podzielenia się poniższymi uwagami!