Zdrowe odżywianie z komiksem – zabawa i edukacja

To jak wygląda nasze życie – czy jesteśmy szczupli i odżywiamy się zdrowo czy też mamy nadwagę i zajadamy się niezdrowym i przetworzonym jedzeniem, wynika z tego co wynieśliśmy z rodzinnego domu oraz szkoły. Młodzież podczas swojej edukacji w szkole często trafia na mało przyjazne i przystępne informacje dotyczące zdrowego życia. Kiedy się analizują podstawę programową w szkole okazuje się, że niewiele godzin poświęca się na przyswojenie przez młodzież informacji dotyczących zdrowego odżywiania. To ogromna szkoda, ponieważ jak mówi staropolskie przysłowie – czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, w związku z tym jeśli nie nauczymy porządnie dzieci jak powinny się zdrowo odżywiać, to niestety, ale w dorosłym życiu będzie im tylko ciężej to opanować. Jak w takim razie można usprawnić edukacje szkolną w zakresie dobrych nawyków żywieniowych?

komiks o zdrowym odżywianiu

Komiks – sposób na naukę o zdrowym odżywianiu

Dla młodszych dzieci oraz młodzieży komiksy stanowią ciekawą odskocznie od często nudnych podręczników. Pomysł opowiadania historii pod postacią ilustrowaną powstał już jakiś czas temu, bo  1863 roku. Właśnie z tego okresu historii pochodzą pierwsze wzmianki dotyczące powstania komiksów. Oczywiście komiksy z 1863 roku nie przypominają tych współczesnych wydań, to jednak historię w nich opowiadane są często bardzo ponadczasowe i mają zastosowanie również i teraz.

W jednej z polskich szkół podstawowych historyk zafascynowany  wpływem właśnie komiksów na edukacje swoich dzieci, zaproponował podczas zebrania grona pedagogicznego, aby wykorzystać ten patent również w innych dziedzinach. Pomysł spodobał się pozostałym nauczycielom i tak właśnie powstała edukacja dotycząca zdrowej żywności poprzez komiksy. Można by powiedzieć, że to lekko szalony pomysł, jednak jak to się mówisz – historia nas oceni. Jednak już widać pierwsze efekty, ponieważ pozostałe placówki kiedy dowiedziały się o pomyślę historyka, również postanowiły stworzyć komiksy dla swoich uczniów.

Zdrowe odżywianie nie musi być nudne – historia Pawła

Jednym z uczniów, którzy skorzystali z komiksów o zdrowym żywieniu jest Paweł. Porozmawialiśmy z nim i o to jego opinia na temat połączenia komiksów z edukacją zdrowotną.

„Zanim został wprowadzony program edukacji poprzez komiksy myślałem, że będzie to kolejna próba zanudzenia nas pod płaszczykiem niby przystępnej formy. Na dodatek historia ta była dla mnie tym bardziej nudna, bo dotyczyła zdrowego odżywiania. A  ja w końcu nie muszę przechodzić na dietę, jestem szczupły i daleko mi do nadwagi. Jednak okazało się, że moje nawyki żywieniowe są dalekie od ideału. Dzięki komiksom poznałem historię chłopca w moim wieku, który również na początku był szczupły, jednak z czasem to jak się odżywiał powodowało, że jego waga szła do góry aż w końcu się roztył. Widząc jakie niesie za sobą konsekwencje niezdrowa żywność zrozumiałem, że muszę już dziś zadbać o siebie.”